Masážní oleje a aromaterapie
„Masáž bez oleje je jako květina bez vůně.“
Masáže jsou neodmyslitelně spojovány také s aromatickými vůněmi esenciálních olejů. Během masáže pronikají esenciální oleje pokožkou a současně jsou inhalovány. Čich má v našem životě zvláštní význam, vůně nám působí potěšení a může zlepšit naši náladu. Při kombinaci masáže s použitím esenciálních olejů stimuluje terapie zejména nervový systém, jehož hluboké uvolnění blahodárně působí na tělo i mysl.
Esenciální oleje jsou extrahovány z květů, plodů, listů, kůry i kořenů nejrůznějších exotických i všedních rostlin. Každý olej získá extrahováním vlastní charakteristiku i vlastnosti a má léčivé účinky. Přírodní léčebná metoda zabývající se používáním esenciálních olejů se nazývá aromaterapie. Věda o aromaterapii je stará více než 3.000 let. Rozlišování účinků různých esencí a jejich používání při bolestech je ovšem činnost stará jako lidstvo samo.
10 nejčastějších rostlin užívaných k výrobě esenciálních olejů
Santalové dřevo (Santalum album)
Jedná se o nejstarší známý parfém, je doloženo jeho užívání před více než 4.000 lety. Dřevo santalu bílého má těžkou vůni, která má antidepresivní a relaxační účinky na nervový systém. Je vhodné při chronických zánětech močových cest, nachlazení a mírnému kašli. Pro lidi, kteří trpí vlivem deprese sexuálními problémy, je santalové dřevo přirozeným afrodiziakem.
Heřmánek (Matricaria recutita)
Heřmánek patří k nejvšestrannějším esenciálním olejům. Má protikřečové účinky, snižuje teplotu a ulevuje při bolesti hlavy i svalů. Lečí problémy se zažíváním nervového původu, zvyšuje obranyschopnost organismu tvorbou červených krvinek a pomáhá při nespavosti.
Benzoe (Styrax benzoin)
Benzoe, česky benzovník, je asijský strom vytvářející pryskyřici, ze které se extrahuje silice. Má nádhernou vůni vanilky a je častou součástí inhalačních směsí. Jedná se o antiseptické sedativum, uvolňuje dýchací cesty, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při astmatu, bronchitidě a chřipce. Benzoe může být použit kdykoliv, kdy vede napětí ke ztuhlosti hrudníku a omezení dýchání.
Pelargónie (Pelargonium graveolens)
Pelargónie se často přidává do esenciálních směsí, kde vytvoří harmonickou vůni. Má antidepresivní a osvěžující účinky. Je vhodná při nervovém vypětí, její koncentrace však musí být střídmá.
Ylang ylang (Cananga odorata var. genuina)
Kananga vonná je tropický strom z Indonésie. Kananga produkuje intenzivní, sladce vonící esenci se sedativními a antidepresivními účinky. Je vhodná při problémech s nespavostí, navály paniky, úzkostmi a depresemi. Osvědčila se jako účinné afrodiziakum a je součástí luxusních parfémů.
Máta peprná (Mentha piperita)
Esence z máty je klasickou ingrediencí při inhalacích pro léčbu kataru. Je účinná pro zmírnění dýchacích obtíží a povzbuzuje žaludeční činnost. Analgetické a protikřečové látky úspěšně tlumí bolesti hlavy a zmírňují nevolnost. Při únavě máta povzbuzuje mozkovou činnost.
Jasmín (Jasminum officinale)
Vůně jasmínu patří k jedněm z nejkrásnějších. Jasmín má euforické účinky, navozuje optimismus a velkolepě pozdvihne náladu při depresi nebo apatii. Oleje z jasmínu zmírňují menstruační bolesti a jsou vhodné na problematické typy pleti. Jasmín působí také jako afrodiziakum.
Eukalyptus (Eucalyptus globus)
Olej z eukalyptu je jeden z nejlepších při dýchacích obtížích. Napomáhá hojení ran, účinně tiší migrénu, čistí vzduch a zlepšuje koncentraci. Eukalyptus patří k základním esencím celé aromaterapie.
Levandule (Levandula angustifolia)
Největšími producenty této známé vonící květiny jsou Francie a Španělsko. Levandule je po staletí užívána pro osvěžení domovů a pro své antistresové účinky. Účinná je při bolestech hlavy, trávicích obtížích, nespavosti a pro uklidnění. Uplatnění levandulových olejů je velmi různorodé; od balzamování popálenin, přes léčení kožních onemocnění a bolestí svalů až po použití do koupele pro hlubokou relaxaci. Levandule je také účinná proti molům.
Růže stolistá (Rosa x damascena, centifolia)
Růžový olej je nejslavnější ze všech olejů. Od nepaměti je růže ceněna pro svou smyslnou vůni a vztahuje se k ní nejvíce symboliky. Účinky růžových olejů jsou sedativní, uklidňující a protizánětlivé. Esence z růží má velkou reputaci jako afrodiziakum. Olej je účinný při úzkosti a tišení svalového i nervového vypětí.
Esenciální oleje z citrusů
Citrusové plody jsou zdrojem esenciálních olejů, které mají podobné vlastnosti; jsou osvěžující, mají stimulační účinky, jsou blahodárné pro pleť a hodí se pro ranní koupel, která pozitivně nastartuje den a uspořádá myšlenky.
Bergamota (Citrus bergamia)
Pomerančovník hořký (Citrus aurantium var. amara)
Citroník (Citrus limonum)
Grapefruit (Citrus x maxima paradisi)
Mandarinka (Citrus reticulata)
Limetka (Citrus aurantifolia)